Czy wybrać biuro podróży

Obecnie wiele biur podróży bankrutuje, wobec czego nie ma się co dziwić, że turyści coraz częściej samodzielnie organizują swoje wycieczki i nie ma w tym nic dziwnego. Więcej »

 

Turystyka dawniej i dziś

Podróże są popularnym sposobem na spędzanie czasu od wielu wieków. Już w czasach starożytnych przemieszczaliśmy się, poszukując nowych ziem, nowych bogactw oraz doświadczeń. Trzeba jednak przyznać, że i sposób podróżowania i jego cel zmienił się od tych czasów diametralnie. Stwórzmy krótkie zestawienie najważniejszych zmian w tym zakresie.

Przede wszystkim, dziś zazwyczaj podróżujemy przede wszystkim dla przyjemności. Mówimy tutaj choćby o wszelkich wyjazdach, które związane są z wakacjami, czy wypoczynkiem. Po drugie, podróżujemy w zorganizowany sposób – dawniej nie było czegoś takiego, jak biura podróży, które dbały o nas na każdym kroku – wyjazd zaś zawsze wiązał się w pewnym sensie z zanurzeniem się w kulturę miejsca, do którego jechaliśmy. Dziś, być może, trochę na tym tracimy, ale zyskujemy maksimum komfortu. Po trzecie, dzisiejsze podróże są zazwyczaj krótsze niż te sprzed kilkuset lat – jeśli wyjeżdżamy, to na urlop, nie zaś na kilka miesięcy czy lat – chyba, że celem wyjazdu jest nie turystyka, a na przykład zarobienie pieniędzy. Ale to już temat na inny tekst.