Czy wybrać biuro podróży

Obecnie wiele biur podróży bankrutuje, wobec czego nie ma się co dziwić, że turyści coraz częściej samodzielnie organizują swoje wycieczki i nie ma w tym nic dziwnego. Więcej »

 

Cenne wskazówki dla każdego turysty.

Biura podroży bardzo często wydają się być bezkarne, ponieważ zdają sobie sprawę z tego, że wielu klientów nie ma pojęcia jakie prawa im przysługują. Większość z nas na przykład nie ma pojęcia ile ma czasu na zareklamowanie niezadowalającego wyjazdu. Co więcej jak przyznało pięćdziesiąt siedem procent klientów nie czyta dokładnie umowy przed jej podpisaniem. Jedynie pięćdziesiąt jeden procent przepytanych w ankiecie wie, że nawet w przypadku zakupienia wycieczki last minute w dalszym ciągu mamy prawo do reklamowania wycieczki. Badania świadomości turystów są wykonywane corocznie przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Okresem wykonywania takich badań jest okres przedwakacyjny. Morze przyciąga wszystkich co roku. Można tam znaleźć w lecie niedrogie pokoje ustka, oferty na andrzejki, noclegi blisko plaży władysławowo. Niedrogi obóz windsurgowy to świetna rozrywka dla klientów.

Każdy turysta, który decyduje się na wyjazd z biurem podroży powinien odpowiednio przygotować się do wybrania oferty. Udając się do każdego biura podroży powinniśmy sprawdzić w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Ewidencja ta jest w pełni wiarygodna, ponieważ jej prowadzeniem zajmuje się Ministerstwo Sportu i Turystyki. Pomagają w tym również Urzędy Marszałkowskie. Jeżeli biuro znajduje się w tym wpisie jest to jednoznaczne z tym, że posiada gwarancję bankową lub ubezpieczeniową. Jest to bardzo ważne, ponieważ chroni turystę przed skutkami niespodziewanego bankructwa. Dzięki gwarancją turysta ma zapewniony bezpłatny powrót do miejsca rozpoczęcia wycieczki. Niestety świadomość o istnieniu takiego rejestru wśród Polaków jest niewielka. Wiedziało o nim jedynie siedemnaście procent ankietowanych. Turyści niewiele wiedzą także o rejestrze klauzul niedozwolonych. Jest to spis wszystkich tych klauzul, które nie mogą być umieszczane w umowach przez biuro podroży. Takich klauzul w rejestrze jest obecnie ponad trzy i pół tysiąca. Wiedza na ich temat może się okazać niezwykle przydatna i może nam oszczędzić bardzo wiele nieprzyjemnych sytuacji, które mogą nas narazić na straty finansowe rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych.